Sabit fiyatlı / zamlanmayan elektrik tarifesi

En avantajlı sabit fiyatlı elektrik teklifleri hakkında bilgi almak için ücretsiz olarak 0 850 390 38 39 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Farklı elektrik tarife türleri

Eğer serbest tüketici olarak indirimli elektrik tüketimi gerçekleştirebiliyorsanız, elektrik tedarikçileri tarafından sunulan iki farklı elektrik tarifesi türünden birini seçmek durumundasınız.

Sabit fiyatlı teklifler uzun vadede ekonomik tasarruf sağlar

  1. Sabit indirimli elektrik tarifesi ile EPDK tarafından belirlenmiş ulusal tarifeden, sabit bir indirim yüzdesi ile hizmet alabilirsiniz. Aylık ortalama elektrik tüketiminize ve seçmiş olduğunuz tedarikçiye göre değişmekle birlikte, aktif enerji bedeli üzerinden yüzde 8-15 arası bir indirimden yararlanabilirsiniz. Sabit indirimli elektrik tarifesinde, EPDK tarafından ulusal tarife fiyatlarına bir zam yapıldığında dahi, ayni oranda indirimden yararlanmaya devam edersiniz. Dolayısı ile EPDK tarafından gerçekleştirilen zamlar faturanızda artış meydana gelir. Sabit indirimli elektrik tarifesi ile her koşulda, ulusal tarifeye göre sabit bir oranda indirim alacağınızı bilirsiniz.
  2. Sabit fiyatlı tariflerde, tüketmekte olduğunuz KWH saat başına ödemek durumunda olduğunuz miktar sabit kalır. EPDK tarafından ulusal elektrik tarifesine yapılabilecek olası zamlardan bağımsız olarak hep sabit bir fiyat ödersiniz. Bu tarife turu ile elektrik fiyatlarının hızlı yükseldiği dönemlerde yüksek tasarruflar yapabilmek mümkündür.

Sabit fiyatlı / zamlanmayan tarifenin avantajları

Sabit fiyatlı tarifenin en büyük faydası, elektrik bedelinizin ne olacağı konusunda bir netlik sağlamasıdır. Türkiye gibi 8-9 % enflasyon oranına sahip ve elektrik fiyatlarının, dönem dönem hızlı yükseldiği bir ülkede sabit fiyatlı tarifeler avantaj sağlayabilmektedir. Nitekim 2010-2015 yılları arasındaki elektrik fiyatlarına baktığımızda, yükselme trendinde olduklarını söylememiz mümkündür. Sabit fiyatlı tarifenin seçilmesi durumunda, mümkün olan en uzun sureli sözleşme yapılması tercih edilmelidir. Bu sayede uzun vadede kazanç sağlamak mümkündür.

Sabit fiyatlı / zamlanmayan tarifenin dezavantajları

  1. Farklı elektrik tedarikçilerinin fiyatlarını detaylıca inceleyecek olursak, sabit fiyatlı tarife fiyatlarının, tüketiciler için en avantajlı model olmadığını fark edebiliriz. 
  2. Elektrik tedarikçisi firmanın sabit fiyat veya zamlanmama taahhüttü, sadece aktif elektrik bedelin kapsamakta, vergi ve dağıtım bedeli gibi diğer elektrik faturası kalemlerini barındırmamaktadır. Aktif enerji bedelinin, elektrik faturasının %50'si civarında olduğu düşünüldüğünde, vergi veya dağıtım bedelindeki artışların, elektrik faturanızı yukarı çekebileceğini hatırlatmak isteriz.

Bizim Görüşümüz: Neden Sabit fiyatlı / zamlanmayan tarife tercih edilmemeli

Son yıllarda düşmekte olan doğal gaz fiyatları, elektrik üretim maliyetlerinin düşmemesini sağlamıştır. Ülkemizde elektrik üretiminin yarısının doğal gaz santrallerinde üretildiğini düşünecek olursak, elektrik üretim maliyetlerinin, doğal faz fiyatları ile yakından ilişkili olduğu sonucunu çıkarabiliriz. Bunun yani sıra, elektrik tedarikçileri tarafından sunulan farklı tarifeleri incelediğimizde,

SABİT FİYATLI / ZAMLANMAYAN TARİFELERİ ÖNERMİYORUZ Son yıllarda düşmekte olan doğal gaz fiyatları, elektrik üretim maliyetlerinin düşmemesini sağlamıştır. Ülkemizde elektrik üretiminin yarısının doğal gaz santrallerinde üretildiğini düşünecek olursak, elektrik üretim maliyetlerinin, doğal gaz fiyatları ile yakından ilişkili olduğu sonuncunu çıkarabiliriz. Önümüzdeki dönemde, doğal gaz dolayası ile de elektrik fiyatlarında hızlı bir artış beklenmemektedir. Bunun yanı sıra, elektrik tedarikçileri tarafından sunulan farklı tarifeleri inceleyerek, sabit indirimli tarifelerin, sabit fiyatlı tarifelere göre çok daha yüksek indirim oranları sağlamış olduğunu fark edebiliriz. Bu sebeplerden ötürü sabit fiyatlı veya bir başka değişle zamlanmayan tarifeyi seçmenizi önermemekteyiz.


Akıllı Tarife her gün 20.000 enerji tüketicisinin sorularını yanıtlar ve onları en uygun elektrik, internet ve dijital TV aboneliklerine yönlendirir.

Daha fazla bilgi