Elektrik tedarikçileri nasıl karşılaştırılır?

Akıllı Tarife Karşılaştırma Motoru ile elektrik tüketiminize göre elektrik piyasasında bulunan bulunduğunuz ildeki görevli tedarikçinin Ulusal Tarife'ye göre belirlenen fiyatlarını ve bunun haricindeki indirimli alternatif elektrik tedarikçilere ait teklifleri görebilirsiniz. Kullanım miktarınıza göre farklı tekliflerle karşılaşacağınız Karşılaştırma Motoru'nda eviniz veya işyerinizle alakalı birkaç basit bilgiyi doldurarak elektrik tüketiminize göre listelenen elektrik tedarikçileri arasında, size en uygun indirimi sağlayan firmayı bularak, o firma aracılığıyla indirimli elektrik alabilirsiniz.
 

Karşılaştırma Motoru

Akıllı Tarife Karşılaştırma Motoru'nu başlatmak için öncelikle Karşılaştır butonuna tıklamanız gerekir. Ancak eğer işyeriniz için karşılaştırma yapacaksanız bu butonun altında bulunan İşyeriniz için karşılaştırma yapın butonuna tıklamanız gerekir.
Karşılaştırma sayfasında ilk soru "Son 1 yıllık elektrik tüketiminizi biliyor musunuz?" olarak belirlenmiştir. Son 1 yıllık ya da son 12 aylık elektrik tüketiminizi güncel faturanızda görüntüleyebilirsiniz.

Bu soruya vereceğiniz cevaba göre iki farklı yöntemle elektrik kullanımınızı belirleyerek indirimli elektrik tedarikçileri arasından elektrik tüketim miktarınıza göre sizin için en avantajlı elektrik tedarik teklifi belirlenir.
 

Elektrik tüketiminizi biliyorsanız...

 • Karşılaştırma Aracı size 2 soru sorar
 • Yıllık elektrik tüketim miktarınız (kilovat saat cinsinden)
 • Yaşadığınız il
 Yıllık elektrik tüketiminizi kWh ( kilovat saat ) şeklinde biliyorsanız, Karşılaştırma aracımızın işi kolaylaşır. Evinizde elektrik harcayan aletler ve büyüklüğü gibi değerlerden tahmin yapacağına, tüketim miktarınıza göre hesaplanan tüm diğer bedelleri, yine tüketim miktarına bağımlı ya da bağımsız vergiler ve fonları hesaplar. Yıllık tüketiminize göre aylık faturanızı belirler ve aylık faturanızdan hangi firmanın ne kadar indirim sağlayacağını hesaplayarak indirimli elektrik tedarikçi şirketleri arasından seçenekler sunar.

 Karşılaştırma aracının yaşadığınız ili sormasının sebebi ilinizde görevli elektrik satış şirketine göre diğer indirimleri hesaplayacak olmasıdır. Karşılaştırma Motoru'muzda görevli elektrik tedarikçilerine ait indirimli tarife bilgisi bulunmadığı için dilerseniz bu tedarikçileri arayarak onlardan da indirim teklifi almanız mümkün olacaktır.

Karşılaştırma aracında tedarik şirketleri tarifelerini farklı filtrelere göre sıralayabilirsiniz Elektrik tedarikçilerini karşılaştırdığınız Akıllı Tarife Elektrik Karşılaştırma Motoru ile yıllık toplam elektrik faturanızı da hesaplar buradan aylık ortalama elektrik faturanızı hesaplayabilirsiniz. Aynı zamanda kWh kullanımınıza göre yaklaşık olarak aylık tasarrufunuzu hesaplamış olursunuz.

Karşılaştırma aracında her tedarikçi şirketin

 • Artıları ve eksileri
 • Fiyat - tarife bilgileri
 • Taahhüt bilgileri
 • İnternet sitesi yönlendirmesi 
 • Telefon numaraları 
gibi farklı bilgiler bulunur.
 

Elektrik tüketim miktarınızı bilmiyorsanız ...

 Elektrik tüketim miktarınızı bilmiyorsanız, elektrik faturasını hesaplamak için yine de elektrik tarife ve tedarikçi karşılaştırma aracımıza güvenebilirsiniz.
Bu aşamada Karşılaştırma aracımız, evinizle alakalı çeşitli sorular sorarak, ortalama elektrik tüketim miktarını, böylece elektrik faturanızın aylık yaklaşık ne kadar gelebileceğini tahmin edecek ve bununla birlikte, yaptığı tahmine göre size en uygun tarifeleri ve elektrik tedarik şirketlerini sunacak.

Akıllı Tarife Karşılaştırma aracının soruları

 Evde Yaşayan Kişi Sayısı: Evde yaşayan kişi sayısı, elektrikli aletlerin sayısından bağımsız olarak, bu aletlerin, ısınmanın ve ışıkların ne kadar kullanılacağını belirtmesi açısından önemli bir belirleme kriteridir.
 Evinizin alanı: Evin metrekare ölçümü de yine elektrik tüketiminizi dolayısıyla elektrik faturanızı hesaplarken en önemli kalemlerden biri olacaktır. Takdir edersiniz ki, 100 metrekarelik bir ev ile 300 metrekarelik bir evin harcadığı elektrik miktarı birbirinden farklılık gösterecektir, bu durumda metrekaresi yüksek olan evlerin aynı zamanda daha yüksek elektrik faturası ödemesine neden olacaktır.
 Evdeki elektrik eşya sayısı ve hangi elektrik eşyaların kullanıldığı: Evinizde bulunan her bir elektrik eşya da elektrik tüketiminizin miktarı üzerinde etkili olacaktır. Bu noktada eşyaların kaç senelik olduğu, hangi enerji tasarrufu sınıfında bulunduğun da etkisi vardır, ancak karşılaştırma aracımız yaklaşık bir tahmin yaptığı için hangi elektrik kullanan eşyalara sahip olduğunuzu belirmeniz yeterli olacaktır. Bu noktada Karşılaştırma aracımızda listelenmiş olarak bulunan Isıtma, Sıcak su, Pişirme, Bulaşık Makinesi, Çamaşır makinesi, Kurutma makinesi gibi elektrik kullanımı gerçekleştiren seçenekleri işaretlemeniz istenecektir.
  Yaşadığınız il: Akıllı Tarife tedarikçi karşılaştırma aracının size en uygun tarifeyi sunmak için istediği son bilgi ise yaşadığınız il olacaktır. Bu sekmeye yaşadığınız ili girmelisiniz.
Ve hazırsınız. Şimdi "Karşılaştır Tarifeleri" butonuna tıklayın ve sizin için en uygun indirimli elektrik tarifesine ulaşın.
 

Elektrik Faturası Hesaplama

 Elektrik faturası hesaplamamızı Karşılaştırma aracımızda kullandığımız gibi, elektrik tüketim miktarına göre yapıyoruz. Meskenler, ticarethaneler, sanayi ve tarımsal sulama gibi farklı kullanım alanlarında EPDK'nın belirlediği tarifeler üzerinden hesaplanan elektrik faturalarında, doğru sonuca varabilmek için elektrik faturasına dahil edilen tüm kalemlerin, ayrı ayrı hesaplanması gerekir, bazı bedeller ise EPDK tarafından enerji bedeli tarifesiyle birlikte, ama ondan bağımsız olarak sabit bir ücret olarak belirlenir.
 • Elektrik faturası içerisinde bulunan bedeller
 • Enerji bedeli
 • Dağıtım bedeli
 • Enerji Fonu
 • TRT Payı
 • ETV ( BTV )
 • KDV
 • Kayıp Kaçak bedeli*

KAYIP KAÇAK BEDELİ Kayıp Kaçak bedeli ülkemizdeki elektrik şebekelerinin tamamında ortaya çıkan kaybın, elektrik abonelerinin tamamına yansıtılmasıdır. Yaşanan kayıplar elektrik iletim sürecinde genellikle ortaya çıkar ve kaçak elektrik kullanımı da etkilidir. Önceden elektrik faturasında kayıp kaçak bedeli olarak ayrı bir kalem bulunurken, günümüzde bu tutar dağıtım bedeli içerisine dahil edilir, tüketim bedeli dışındaki en büyük kalemi oluşturur. 

Elektrik faturasındaki bedellerin hesaplanması

 Enerji tüketim bedeli hesaplanırken, aktif tüketim bedeli ve kayıp kaçak bedeline bakılır. Bu iki değer de harcanan elektrik miktarına göre, EPDK tarafından verilen birim fiyatlarının çarpılmasıyla elde edilir.

 Tüketim Bedeli = Aktif - tüketim (kilovat cinsinden) x Aktif - birim fiyat ( TL / kilovat )

  Enerji dağıtım bedeli hesaplanırken de EPDK'nın belirlediği birim fiyatlar haricinde yine kullanım miktarınız önem kazanacaktır.

  Dağıtım bedeli = Dağıtım bedeli birim fiyatı X Aktif - tüketim Miktarı

  Enerji Fonu hesaplanırken toplam tüketim miktarının %1 alınır.

 Enerji Fonu = Tüketim Tutarı X 0,01

  TRT Payı hesaplanması toplam tüketim miktarı bedelinizin yüzde 2'si olarak yapılır.

  TRT Payı = Tüketim Tutarı X 0,02

  ETV ya da BTV olarak adlandırılan Elektrik / Belediye Tüketim vergisi ise elektrik faturanızdaki aktif tüketim ve birim fiyat çarpılarak hesaplanan tüketim tutarının %5'i olarak belirlenmiştir.

 ETV = Tüketim tutarı x 0,05

  Katma Değer Vergisi ise, son olarak verilir, kendinden önceki tüketim tutarı, dağıtım bedeli ve vergilerin toplamının %18'i olarak belirlenmiştir.

  KDV = [ Tüketim Tutarı + Dağıtım bedeli + Enerji Fonu + TRT Payı + ETV ( BTV ) ] X 0,18
ELEKTRİK FATURA TUTARI
=
Tüketim bedeli
 +
Dağıtım bedeli
+
(Enerji Fonu + TRT payı + ETV)
 +
KDV
 
Not: Mevcut durumda karşılaştırma sayfasında Enerji Fonu, TRT Payı ve ETV (BTV) hesaplamasında yaşanan aksaklığı gidermek üzere çalışmalarımız devam etmektedir. 

Akıllı Tarife her gün 20.000 enerji tüketicisinin sorularını yanıtlar ve onları en uygun elektrik, internet ve dijital TV aboneliklerine yönlendirir.

Daha fazla bilgi