Sabit indirimli elektrik tarifesi

En avantajlı sabit fiyatlı elektrik teklifleri hakkında bilgi almak için ücretsiz olarak 0 850 390 38 39 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Sabit indirimli elektrik tarifeleri, tedarikçi firmalar tarafından ağırlıklı olarak tercih edilmektedir. Bizim önerimiz, tüketiciler için daha avantajlı olacağına inandığımız sabit indirimli tarife seçerek indirimli elektrik kullanmanız. Bu yazımızda sabit indirimli elektrik tarifeleri hakkında detaylı bilgi vererek, artı ve eksi yanlarını irdeliyoruz.

Farklı elektrik tarife türleri

Sabit indirimli elektrik tarifesinde, kullandığınız elektrik bedeli, EPDK tarafından belirlenen ulusal elektrik tarife fiyatlarına endekslidir. Bu tarife türünde, elektrik tedarikçisi firma, regülasyona tabi olan ulusal tarife fiyatlarındaki olası değişikliklerden bağımsız olarak, kilovatsaat (kwh) saat başına belirli bir oranda indirim vermeyi taahhüt eder. Regülasyona tabi fiyata endeksli ifadesi ile elektrik fiyatı ve elektrik tüketim bedeliniz EPDK tarafından belirlenen ulusal elektrik tarifesi ile birlikte hareket eder.

Ulusal Elektrik Tarifesine Endeksli Ne Demek

Örnek olarak, ulusal tarife fiyatlarının kwh başına 100 kuruş olduğunu varsayalım. Elektrik tedarikçisinin ise %8 indirim vermiş olduğunu düşünelim, Bu durumda elektrik tüketim bedeliniz kwh başına 92 kuruş (100 – 100 * %8) olacaktır. Diyelim ki bir sonraki ay ulusal tarife fiyatlarına %5 zam geldi ve kwh başına 105 kuruş oldu. Yeni durumda elektrik tüketimi bedeliniz 96.6 kuruş (105 – 105 * %8) olur. Bir başka deyişle ulusal tarifeye gelen %5 zam, elektrik tüketim bedelinize de %5 olarak yansır.

Sabit indirimli elektrik tarifesinin artıları

Eğer serbest tüketici olarak indirimli elektrik tüketimi gerçekleştirebiliyorsanız, elektrik tedarikçileri tarafından sunulan iki farklı elektrik tarifesi türünden birini seçmek durumundasınız.

Sabit fiyatlı teklifler uzun vadede ekonomik tasarruf sağlar

  1. Sabit indirimli elektrik tarifesi ile EPDK tarafından belirlenmiş ulusal tarifeden, sabit bir indirim yüzdesi ile hizmet alabilirsiniz. Aylık ortalama elektrik tüketiminize ve seçmiş olduğunuz tedarikçiye göre değişmekle birlikte, aktif enerji bedeli üzerinden yüzde 8-15 arası bir indirimden yararlanabilirsiniz. Sabit indirimli elektrik tarifesinde, EPDK tarafından ulusal tarife fiyatlarına bir zam yapıldığında dahi, aynı oranda indirimden yararlanmaya devam edersiniz. Dolayısı ile EPDK tarafından gerçekleştirilen zamlar faturanızda artış meydana gelir. Ancak yine de sabit indirimli elektrik tarifesi ile her koşulda ulusal tarifeye göre sabit bir oranda indirim alırsınız.
  2. Sabit fiyatlı tarifelerde, tüketmekte olduğunuz kilovat saat başına ödemek durumunda olduğunuz miktar sabit kalır. EPDK tarafından ulusal elektrik tarifesine yapılabilecek olası zamlardan bağımsız olarak hep sabit bir fiyat ödersiniz. Bu tarife türü ile elektrik fiyatlarının hızlı yükseldiği dönemlerde yüksek tasarruflar yapabilmek mümkündür.

Sabit indirimli elektrik tarifesinin eksileri

Sabit indirimli elektrik tarifesinin en büyük eksisi, EPDK tarafından belirlenen tarifeye endeksli olarak yükselebilme ihtimalidir. EPDK, ulusal elektrik tarifesini fiyatlarını, her çeyrek sonunda gözden geçirmektedir. Özellikle elektrik fiyatlarına zam gelme ihtimali yüksek olan dönemlerde, sabit indirimli tarifede olsanız dahi, kwh başına elektrik fiyatlarınız yükselebilir.

Bizim Görüşümüz: Neden Sabit fiyatlı / zamlanmayan tarife tercih edilmemeli

Son yıllarda düşmekte olan doğal gaz fiyatları, elektrik üretim maliyetlerinin düşmesini sağlamıştır. Ülkemizde elektrik üretiminin yarısının doğal gaz santrallerinde üretildiğin düşünecek olursak, elektrik üretim maliyetlerinin, doğal faz fiyatları ile yakından ilişkili olduğu sonucunu çıkarabiliriz. Bunun yanı sıra, elektrik tedarikçileri tarafından sunulan farklı tarifeleri incelediğimizde,

SABİT FİYATLI / ZAMLANMAYAN TARİFELERİ ÖNERMİYORUZ Son yıllarda düşmekte olan doğal gaz fiyatları, elektrik üretim maliyetlerinin düşmesini sağlamıştır. Ülkemizde elektrik üretiminin yarısının doğal gaz santrallerinde üretildiğini düşünecek olursak, elektrik üretim maliyetlerinin, doğal faz fiyatları ile yakından ilişkili olduğu sonucunu çıkarabiliriz. Önümüzdeki dönemde, doğal gaz dolayısı ile de elektrik fiyatlarında  da hızlı bir artış beklenmemektedir. Bunun yanı sıra, elektrik tedarikçileri tarafından sunulan farklı tarifeleri inceleyerek, sabit indirimli tarifelerin, sabit fiyatlı tarifelere göre çok daha yüksek indirim oranları sağlamış olduğunu fark edebiliriz. Bu sebeplerden ötürü sabit fiyatlı veya bir başka değişle zamlanmayan tarifeyi seçmenizi önermiyoruz. Mevcut durumda sabit indirimli tarifeler çok yüksek zam beklenmediği için daha avantajlı olarak düşünülebilir.


Akıllı Tarife her gün 20.000 enerji tüketicisinin sorularını yanıtlar ve onları en uygun elektrik, internet ve dijital TV aboneliklerine yönlendirir.

Daha fazla bilgi